BiznesNowe technologie

Jak powstaje granulat do wtryskarek z recyklingowanych tworzyw sztucznych?

Produkcja granulatu do wtryskarek z ponownie przetworzonych tworzyw sztucznych to obecnie jedna z popularniejszych metod ich recyklingowania, która pozwala na zmniejszenie zanieczyszczeń trafiających na wysypiska śmieci. W związku z tym, jak powstaje tego typu granulat do wtryskarek i jakie tworzywa sztuczne mogą być w ten sposób powtórnie przetwarzane?

 

Czym jest granulat do wtryskarek?

Granulat do wtryskarek jest jedną z postaci tworzywa sztucznego wykorzystywaną podczas procesów produkcyjnych opierających się na formowaniu plastycznym. Przyjmuje on postać niewielkich granul o stosunkowo jednorodnych wymiarach. Przy jego produkcji z recyklingowanych tworzyw sztucznych w przypadku większości przypadków granulat do wtryskarek zachowuje takie same parametry użytkowe jak tworzywo pierwotne. Dzięki temu może być on ponownie wykorzystywany w tych samych lub pokrewnych procesach produkcyjnych,

 

Jakie tworzywa sztuczne mogą być ponownie przetwarzane na granulat do wtryskarek? 

Do produkcji granulatu do wtryskarek można wykorzystywać różnorodne recyklingowane tworzywa sztuczne, co doskonale udowadnia oferta firmy BielMet z Bielska-Białej dostępna pod linkiem https://www.bielmet.pl/tworzywa. Znaleźć w niej można bowiem granulat do wtryskarek powstający między innymi z:

  • odpadów pochodzących z branży spożywczej, takich jak tworzywo HDPE czy też PP,
  • odpadów pochodzących z branży automotive będących na przykład tworzywem PC/ABS lub PS czy też ABS,
  • odpadów poprodukcyjnych pochodzących z branży medycznej, takich jak tworzywo LDPE, wykorzystywane do produkcji kroplówek.

 

Jak wygląda proces produkcji granulatu do wtryskarek?

Proces produkcji granulatu do wtryskarek z recyklingowanych tworzyw składa się z kilku etapów.  Rozpoczyna się on od zebrania surowca, a następnie posortowania go i dokładnego oczyszczenia. Następnie poddawany jest on regranulacji, polegającej na kruszeniu i rozdrabnianiu tworzyw sztucznych za pomocą specjalistycznych maszyn. Na tym etapie jest on także odpylany oraz odgazowywany, a także kontrolowany pod względem zawartych w nim metali, które w przypadku ich występowania są eliminowane. Przygotowane w ten sposób tworzywa sztuczne są następnie formowane, przez co uzyskują postać granulatu do wtryskarek o wysokiej jakości oraz idealnej czystości, które są posortowane zarówno pod względem tworzywa, z jakiego zostały wyprodukowane, jak i ich koloru. Dzięki temu w pełni spełniają wymagania związane z ich zastosowaniem w procesach produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *