Jak wybrać spawarkę MIG MAG? Na co zwracać uwagę?
Jeśli czytasz ten tekst, pewnie zastanawiasz się, jak wybrać półautomat spawalniczy? Nie jest to łatwe zadanie, tym bardziej że na rynku jest sporo tego typu urządzeń. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie migomatu, tak, by był wydajny i efektywnie pracował.
Spawarka MIG MAG – co to za urządzenie?
Zanim przejdziemy do kwestii wyboru odpowiedniej spawarki MIG MAG, najpierw wyjaśnimy, jak pracuje to urządzenie i do czego się je wykorzystuje. Spawarka MIG MAG to inaczej półautomat spawalniczy, zwany też migomatem.
Spawanie odbywa się z wykorzystaniem elektrody otulonej gazem, która wytwarza łuk z powierzchnią spawanych materiałów. Szczelinę zasila stopiona elektroda, w wyniku czego powstaje silna i trwała spoina.
Migomat jest urządzeniem uniwersalnym, jednak pamiętaj o tym, że różne rodzaje materiałów wymagają użycia innych elektrod i innego rodzaju gazu osłonowego. I tak spawanie metodą MIG wykorzystuje gaz chemiczne obojętny (hel lub argon), natomiast metoda MAG polega na użyciu gazu chemicznie aktywnego, na przykład dwutlenku węgla.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze migomatu?
Dobry migomat gwarantuje świetny efekt. Półautomaty spawalnicze mają to do siebie, że podczas pracy możesz kontrolować ich parametry. Oczywiście nie oznacza to, że możesz kupić pierwsza lepszą spawarkę MIG MAG. Zwróć uwagę na maksymalny prąd spawania, napięcie łuku, podawanie drutu, oraz opcjonalnie puls i synergię.
Prąd spawania – jaki powinien być jego zakres?
Zakres prądu spawania jest podstawowym parametrem określającym możliwości migomatu. Dzięki niemu dowiesz się, jak gruby materiał możesz spawać. Do tej pory przyjęto, że na każdy milimetr spawanego materiału wymagany jest prąd o natężeniu 30-40 A.
Jeśli więc szukasz półautomatu spawalniczego do prac amatorskich, a elementy, które będziesz spawać mają 3-4 milimetry grubości, wybierz urządzenie o natężeniu prądu 140-160 A.
Jaki wybrać cykl pracy migomatu?
Na cykl pracy migomatu rzadko kto zwraca uwagę. Szkoda, ponieważ jest to parametr wyznaczający możliwości urządzenia. Cykl pracy określa, ile możesz w przedziale 10 minut bez przerwy spawać prądem o określonym natężeniu. Warto dodać, że w miarę spadku natężenia prądu, możliwości urządzenia stają się coraz większe. Jeśli jesteś amatorem, wystarczy Ci cykl pracy na poziomie 35-40%. Nie kupuj sprzętu, na którym producent nie podał cyklu pracy. Jego możliwości mogą odbiegać od gwarantowanych parametrów.
Zasilanie półautomatu a potrzeby spawacza
Wybór migomatu jest uzależniony od tego, do czego chcesz go wykorzystać. Spawarki MIG MAG dzielą się na zasilane ze zwykłej sieci 230 V lub 3-fazowej 3 x 400 V. Do prac amatorskich i hobbystycznych wystarczy Ci urządzenie zasilane z sieci 230 V, natomiast do prac profesjonalnych – z sieci 3 x 400 V.
Budowa i działanie spawarki MIG MAG
Migomaty to urządzenia kompaktowe. W sklepach możesz zobaczyć też takie z wydzielonym podajnikiem. Spawarka MIG MAG z podajnikiem jest szczególnie przydatna podczas prac na dużych konstrukcjach, gdzie przemieszczanie się wraz z migomatem byłoby kłopotliwe.
Zwróć również uwagę na układ podający, między innymi na ilość rolek prowadzących drut. Popularne są urządzenia z dwoma układami – 2-rolkowymi oraz 4-rolkowymi. Jeśli wybierzesz układ 4-rolkowy, zapewnisz sobie pracę dobrej jakości: precyzyjne podawanie i stosowanie długich uchwytów spawalniczych.
Do profesjonalnych prac wybierz spawarkę MIG MAG, która ma możliwość spawania prądem pulsującym lub tę z funkcją synergii. Dzięki tym dodatkowym funkcjom łatwiej Ci będzie dostosować parametry urządzenia do rodzaju spawanego materiału.