Korepetycje – jaki podatek? Gdzie dodać ogłoszenie?
Jesteś specjalistą w pewnej dziedzinie i chcesz dorobić? Zacznij udzielać korepetycji! Obecnie wyszukiwanie uczniów i dawanie lekcji jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, z uwagi na popularyzację korepetycji online.
Wystarczy zatem rzetelna wiedza, nauczycielski zapał i dobre łącze internetowe. Czytaj dalej i dowiedz się, jak znaleźć pierwszych uczniów, a także w jaki sposób właściwie rozliczyć się z urzędem skarbowym za udzielanie lekcji.
Gdzie ogłaszać korepetycje?
Zacznijmy od kwestii najprostszej, czyli pozyskiwania uczniów. Masz dwie możliwości:
- zatrudnić się w firmie świadczącej usługi edukacyjne,
- pracować na własny rachunek.
W pierwszym przypadku pracodawca zapewni Ci napływ uczniów, jest więc to nieco bardziej stabilne rozwiązanie. Mimo to większość osób wybiera drugą możliwość. Praca na własny rachunek pozwala zwykle na wyższe zarobki, daje dowolność w kwestii ustalania grafiku zajęć. Ponadto prowadząc własną działalność, promujesz nie daną firmę, ale siebie i swoje nazwisko, budujesz własną pozycję w branży. Jest to bardzo ważne, jeśli wiążesz z korepetycjami swoją przyszłość i planujesz pozyskiwanie jeszcze większej liczby uczniów, nawiązywanie współpracy z różnego rodzaju instytucjami i placówkami itp.
Usługi świadczenia korepetycji przede wszystkim należy reklamować w sieci. Najlepiej wykorzystać do tego celu profesjonalny portal ogłoszeń. Warto, by była to popularna, renomowana platforma, na której można publikować darmowe ogłoszenia. W Polsce jest kilka takich serwisów, godne polecenia jest na przykład abc.pl.
Ogłoszenia o korepetycje na abc.pl zamieścisz w kilku prostych krokach. Należy kliknąć w baner Dodaj Ogłoszenie Za Darmo i wypełnić krótki formularz. Zaletą tego portalu z ogłoszeniami jest to, że w trakcie dodawania oferty nie musisz podawać zbyt wielu danych osobowych, a jedynie podstawowe informacje kontaktowe: imię, e-mail, lokalizację. Numer telefonu nie jest niezbędny – uczniowie mogą zgłaszać się do Ciebie także za pośrednictwem portalu.
W czasie dodawania ogłoszenia dotyczącego np. korepetycji z angielskiego, już w tytule oferty zamieść informację na temat tego, czego chcesz uczyć. Wybierz także odpowiednie kategorie i podkategorie – dzięki temu Twoja oferta trafi do właściwego miejsca w serwisie i zainteresowane osoby będą mogły ją łatwo znaleźć. Wskaż na przykład: Edukacja i rozrywka / Korepetycje / Angielski. Na abc.pl masz do dyspozycji następujące obszary nauczania:
- Angielski, Biologia, Chemia, Fizyka, Francuski, Historia, Hiszpański, Matematyka, Muzyka, Niemiecki, Polski, Rosyjski, Włoski, Pozostałe.
Podczas dodawania pierwszego ogłoszenia automatycznie zakładasz konto na abc.pl. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Konto jest po prostu niezbędne do zarządzania swoimi ofertami – będziesz mógł to robić za pomocą zakładki Moje Abc. Jako zalogowany użytkownik masz też możliwość skorzystania z odpłatnych usług, na przykład promowania swojego anonsu – wszystkie szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
Korepetycje – jak rozliczać?
Jak rozliczać podatek z fiskusem w przypadku udzielania korepetycji jako prywatny nauczyciel? Są różne możliwości, w zależności od tego, czy będzie to:
- działalność wykonywana osobiście – czyli lekcje udzielane nie w sposób ciągły oraz zorganizowany, ale dorywczo, od czasu do czasu; jeśli wybierzesz tę formę prawną jako podstawę opodatkowania, musisz udzielać lekcji osobiście, to znaczy nie możesz zatrudniać np. kolejnych korepetytorów, zlecać zadań komuś innemu. W tym przypadku korepetytor nie musi prowadzić księgowości, opłacać składek ZUS.
- działalność gospodarcza – jest właściwa w przypadku systematycznego i zorganizowanego udzielania odpłatnych korepetycji. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą możesz z czasem rozkręcić firmę, zatrudnić dodatkowych nauczycieli itp. W przypadku działalności gospodarczej podatnik musi wskazać formę prowadzenia księgowości (pełną, skróconą), formę opodatkowania, opłacać składki do ZUS.
Prywatni korepetytorzy bardzo często udzielają lekcji dorywczo i dostosowują zajęcia do dyspozycyjności uczniów. Korepetycje nie stanowią wtedy głównego źródła dochodu prywatnych nauczycieli. W tym wypadku trudno mówić o ciągłym i zorganizowanym działaniu, więc korepetycje raczej nie noszą znamion działalności gospodarczej. Osoba udzielająca korepetycji w ramach działalności wykonywanej osobiście rozlicza podatek w rocznym zeznaniu PIT-36.
Często zdarza się jednak, że korepetycji udziela nauczyciel zatrudniony w szkole lub po prostu osoba pozostająca w stosunku pracy w jakimś innym miejscu. W takim wypadku oczywiście ciąży na niej obowiązek rozliczania się z fiskusem także z dochodów uzyskiwanych w ramach zatrudnienia. Gdyby ten przykładowy nauczyciel uzyskiwał dochody wyłącznie w ramach pracy w szkole, wówczas składałby PIT-37. Jako osoba udzielająca zarazem korepetycji w ramach działalności wykonywanej osobiście – powinna jednak złożyć wyłącznie PIT-36.
Niemniej jeśli lekcje noszą znamiona działalności gospodarczej, nauczyciel, prócz zeznania PIT-37 (właściwego dla osób uzyskujących dochody ze stosunku pracy), z dodatkowych korepetycji może rozliczać się nie tylko na zasadach ogólnych, ale także:
- w ramach ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28),
- podatkiem liniowym (PIT-36L),
- stosując kartę podatkową (brak konieczności składania dodatkowego rocznego zeznania dotyczącego tej działalności).
W razie wątpliwości dotyczących tego, jak się rozliczać, warto zgłosić się do skarbówki. Cenną pomocą może być także rządowe opracowanie: Korepetycje – jak zacząć – poradnik, dostępne na biznes.gov.pl.