Maluję, więc jestem
Faktyczny Dom Kultury w Warszawie zaprasza na wyjątkowe spotkanie!
Mira Żelechower-Aleksiun – artystka, malarka, scenografka. Historia odcisnęła piętno na jej życiu: jej ojciec został zamordowany przez hitlerowców, a ona sama wraz z matką wróciła do powojennej Polski jako repatriantka. Od tamtej pory jej losy splotły się z Wrocławiem. W jej twórczości można zatem dostrzec akcenty samotności, niezrozumienia, wyobcowania…
Imponujący dorobek artystyczny Miry Żelechower-Aleksiun zawiera udział w aż 80 wystawach, a “perłę w koronie” stanowi “Polaków portret własny”. To właśnie tę wystawę z 1979 roku artystka uważa za najbardziej istotną. Spotkanie z Ąelechower-Aleksjun będzie również promocją książki “Mira między A i Ż”. Jest to monografia poświęcona jej twórczości, która zawiera także fragment autobiografii malarki.
Co jest charakterystyczne dla malarstwa Żelechower-Aleksiun? W latach 60., 70. i jeszcze na początku 80. uprawiała twórczość przez jednych zaliczaną do „nowej figuracji”, przez drugich nazywaną „realizmem magicznym”. W najwcześniejszych pracach monumentalizowała postać, a zarazem śmiało kadrowała. Nie wahała się czerpać z tradycji groteski. Portretowane postacie są wyraziste i niebenalnie korespondują z surrealistycznymi wnętrzami. Surowe, nieretuszowane kolory ukazują nam świat bez upiększeń. Spod tej bijącej po oczach zwyczajności przebija jednak wyrafinowany liryzm przedstawianych sytuacji.
A późniejsza twórczość, po podróży artystki do korzeni, pełna jest religijnych odniesień. Pielgrzymka do Ziemi Świętej okazała się dla Żelechower-Aleksiun także wędrówką w głąb siebie. Prace nabierają coraz bardziej metafizycznego wymiaru, delikatne muśnięcia pędzla dają wrażenie roziskrzonego krajobrazu, przepojonego nadzieją na ziszczenie się najśmielszych marzeń.
Niezależnie od okresu, twórczość Miry Żelechower-Aleksiun zdradza wysoką temperaturę emocji artystki, przebijającą przez – pozornie stonowane – kompozycje.
Spotkanie poprowadzi równie barwna postać – Mariusz Szczygieł, wielokrotnie nagradzany pisarz i reporter. Ten autorytet w dziedzinie dziennikarstwa jest również wykładowcą w Polskiej Szkole Reportażu i założycielem wydawnictwa Dowody na Istnienie. Założona przez niego fundacja prowadzi popularną warszawską kawiarnię Wrzenie Świata.
Wszystkich pasjonatów sztuki zapraszamy w środę 29-go marca na Gałczyńskiego 12. Wydarzenie rozpocznie się o 19:00. Wstęp wolny.
Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego