Lifestyle

Co trzeba wiedzieć o wędkach karpiowych?

Wędki karpiowe, tak samo jak wędki sumowe wyróżniają się wyjątkową konstrukcja, która sprawia że łowienie tego typu ryb wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Dzięki nim, możemy zrobić nawet rybę o rekordowych wymiarach. Wędki karpiowe wyróżniają się całkowicie innymi parametrami, aniżeli wędki standardowe. Mają one całkowicie inną budowę, która ma nam zapewnić sprawne i przede wszystkim skuteczne łowienie tego gatunku ryb. W naszym kraju wędkarstwo karpiowe pojawiło się w latach dziewięćdziesiątych i od tego czasu cieszy się ogromną popularnością.

Czym się wyróżniają wędki karpiowe?

Z całą pewnością, wędki karpiowe, to naprawdę wyjątkowe wędziska, które wyróżniają się nietypową budową. Wszystko dlatego, że karpie, ro ryby dość duże i silne. To nie są malutkie ryby, które mogą być złowione tymi najsłabszymi wędziskami. Zawsze wędki karpiowe, muszą być bardzo wytrzymałe, żeby mogły poradzić sobie w każdych warunkach eksploatowania. Kiedy wybieramy wędki karpiowe, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na ich trwałość. Warto zdecydować się na model, który wyprodukował renomowany producent, ponieważ wówczas będziemy mieć gwarancję doskonałej jakości. Wiele osób decyduje się na to, aby samodzielnie zbudować wędzisko, ale musimy mieć na uwadze, że jest to praca skomplikowana i wymaga poświęcenia dużo czasu. Raczej powinni się zdecydować na to osoby, które są cierpliwe i lubią majsterkować przy różnych konstrukcjach. Bardzo często wędka, którą zrobiony własnoręcznie będzie droższa, aniżeli ta zakupiona przez nas w sklepie. Także, to od nas zależy, na co się zdecydujemy.

Długość wędki karpiowej

Tym, co odróżnia wędki karpiowe od wędek standardowych, jest przede wszystkim ich długość. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się wędki, których długość wynosi 3.6 m oraz 3,9 m. Jeżeli chodzi o ten pierwszy rozmiar, to najlepiej się on sprawdzi, jeżeli łowimy z bliskich odległości. Tymczasem wędziska, których długość wynosi 3,9 m, zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są podczas połowu z rzutu. Dzięki nim, mamy możliwość łowienia nawet na odległość 120 metrów! Koniecznie musimy również wiedzieć, że niezależnie od tego, jaki jest rozmiar wędki, wyróżniamy sprzęt, który złożony jest z dwóch, czy też z trzech elementów. Jakiś czas temu bardzo popularne były tak zwane wędziska karpiowe teleskopowe, ale ich wydajność jest na niskim poziomie, a co za tym idzie ich popularność znacząco spadła. Zdecydowanie najskuteczniejsze są wędki, które składają się z dwóch elementów, ale niestety ich transport jest bardzo utrudniony.

Ciężar rzutowy wędki karpiowej

Kiedy wybieramy wędki karpiowe, to koniecznie musimy zwrócić uwagę na ciężar rzutowy, który jest bardzo ważnym parametrem. Zależy on od krzywej ugięcia wędziska i właśnie od tego parametru zależy, jaki ciężarek zostanie przez nas wybrany. Jeżeli wybierzemy dobrze, to wówczas skuteczność rzutów będzie na wysokim poziomie. Natomiast parametr, jakim jest krzywa wygięcia informuje nas o tym, jak będzie się wyginała wędka, jeżeli zostanie obciążona daną wagą.

 

Stojak na kwiaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *