BiznesGospodarkaLifestyle

Ochroń kapitał przed inflacją kupując srebrne monety inwestycyjne

Inflacja przekroczyła już pięć procent. Jest to zjawisko tym groźniejsze, że dotyka nie tylko Polski, ale także wiele innych państw w Europie oraz na innych kontynentach. W jaki sposób chronić swoje oszczędności przed utratą wartości? W tym artykule omówimy inwestycje w srebro.

Dlaczego srebro jest dobrym sposobem na ochronę kapitału?

Srebro, obok złota i platyny, to doskonały sposób na zachowanie wartości swojego kapitału. Szczególnie w czasach, w których gospodarka dopiero odbudowuje się po walce z pandemią, a niepewne czasy polityczne destabilizują większość walut. Oba te czynniki wpływają na poziom inflacji, czyli utratę wartości pieniądza względem dóbr, które można za niego kupić.

Tymczasem złoto i platyna utrzymują swoją wartość w długim horyzoncie czasowym. Podatne są tylko na niewielkie wahania właśnie w czasie kryzysu. Podobnie jest ze srebrem, choć jest ono mniej popularne, co przekłada się na mniejsze i wolniejsze ruchy cen. Dlatego też jest to najlepszy sposób na ochronę swoich pieniędzy w niepewnych czasach.

 

Jak można kupować srebro?

Inwestowanie kojarzy się przede wszystkim z Giełdą Papierów Wartościowych. I owszem, jest tam możliwość zawierania transakcji na różne surowce, w tym także złoto oraz srebro. Ta metoda zakupów obarczona jest dodatkowymi kosztami, jak utrzymanie konta maklerskiego w banku oraz prowizje. Z tego powodu korzystają z niego przede wszystkim inwestorzy i duzi gracze. Ci pierwsi chcą zarobić na szybkich ruchach cenowych, natomiast drudzy inwestują ogromne sumy pieniędzy.

Dla większości o wiele lepszym rozwiązaniem będzie sklep z monetami kolekcjonerskimi srebrnymi. Są one wykonane z czystego srebra i kosztują po kilkaset złotych za sztukę. Bez problemu można zakupić je w większych paczkach, na przykład po 10 sztuk. Po zakupie kurier dowozi je do domu. Praktycznie nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Jedynie należy pamiętać, że kurs sprzedaży i skupu takich monet jest inny danego dnia, a różnica między tymi wartościami to zarobek dla takich sklepów. Jednak w dużym horyzoncie czasowym nie powinno to stanowić dużego problemu.

 

Zalety i wady inwestowania w srebro

Wbrew pozorom, srebrne monety mają bardzo dużą płynność. W każdej chwili można je sprzedać w mennicy lub w sklepie z monetami. Poza tym cale swoje oszczędności możesz trzymać w domu, więc uniezależniasz się od problemów z bankomatami. W czasie kryzysu w Grecji, czy ostatnio, wskutek zamykania gospodarek w czasie pandemii, w wielu państwach pojawiły się limity, ile można było pobrać pieniędzy z bankomatu.

Obawy może budzić bezpieczeństwo oszczędności. W domu narażone są one na włamanie i kradzież. Jednak równie łatwo pieniądze można komuś zabrać przez internet. Wystarczy zawirusowany mejl lub SMS, by haker dostał dostęp do konta. Wbrew pozorom więc trzymanie oszczędności w domu wcale nie jest bardziej niebezpieczne.

Jedynie należy pamiętać o podstawach idei inwestowania w srebro. Jest to ochrona kapitału. Dlatego też trudno spodziewać się dużych zysków. Poza tym jest to inwestycja długoterminowa. Kupując i sprzedając monety kilkanaście razy w miesiącu stracić, można tylko na różnicy kursu kupna oraz sprzedaży w sklepach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *