Jak ważnym elementem w branży automatyki przemysłowej są odpowiedniej jakości wiązki elektryczne?
Wiązki elektryczne to grupy połączonych ze sobą kabli lub przewodów elektrycznych, które przesyłają sygnały lub energię elektryczną. Poszczególne elementy zabezpieczane są trwałym materiałem, a także zawierają odpowiednią izolację. Wiązki elektryczne pozwalają na zainstalowanie w urządzeniu lub maszynie jednego zespołu przewodów zamiast pojedynczych komponentów, dzięki czemu są bardzo cenione w obszarze produkcyjnym. Nie wymagają osobnego podłączania poszczególnych kabli, ponieważ prowadzenie jednej połączonej grupy jest szybsze i łatwiejsze.
Zastosowanie wiązek elektrycznych
Wiązki elektryczne znajdują zastosowanie w zakładach produkcyjnych wielu branż. Elementy te na szeroką skalę wykorzystywane są w dziedzinie automatyki przemysłowej, ze szczególnym wskazaniem na konstrukcje urządzeń oraz linii przemysłowych. W tym przypadku wiązki elektryczne posiadają wiele zalet w zestawieniu z luźnymi kablami. Budowa maszyn przemysłowych opiera się na licznych przewodach, które w przypadku braku takiego rozwiązania rozciągałyby się na kilka kilometrów. Połączenie wielu kabli w jedną wiązkę pozwala również na ich lepsze zabezpieczenie przed wilgocią, otarciami i wibracjami. Wiązanie przewodów w ognioodporną tuleję zmniejsza także ryzyko wystąpienia pożarów na skutek wyładowań elektrycznych. Zabudowanie przewodów w zamknięty pakiet optymalizuje ponadto wykorzystanie przestrzeni, zmniejszając przy tym ryzyko zwarcia. Nie bez znaczenia pozostaje przyspieszenie procesu produkcji – instalator ma tylko jedną wiązkę do zainstalowania, dzięki czemu czas instalacji jest skrócony.
Produkcja wiązek elektrycznych
Wiązki elektryczne są projektowane zgodnie z określonymi wymaganiami geometrycznymi i elektrycznymi, a następnie montowane w oparciu o dostarczony schemat. Na początku przewody są przycinane na pożądaną długość, zwykle za pomocą specjalnej przecinarki drutowej. Końcówki należy usunąć, aby odsłonić rdzeń przewodów oraz wyposażyć je w wymagane zaciski lub obudowy złączy. Kable są następnie montowane i zaciskane razem na specjalnym stole warsztatowym lub płytce montażowej, zgodnie ze specyfikacją projektową. Produkcja wiązek elektrycznych wciąż opiera się głównie na metodzie ręcznej. Wynika to z konieczności precyzyjnego prowadzenia przewodów przez tuleje, oklejania taśmą na odgałęzieniach splotek drutu oraz zaciskania końcówek na przewodach. Produkcja ręczna pozostaje bardziej opłacalna niż automatyzacja, zwłaszcza w przypadku małych partii. Wstępne etapy można jednak zautomatyzować, w tym m.in. cięcie pojedynczych drutów, ściąganie izolacji, zaciskanie końcówek po jednej lub obu stronach przewodu, wpisanie przewodów wyposażonych w zaciski do obudów złączy oraz lutowanie końcówek drutów.
Artykuł powstał przy współpracy MM SYSTEMS Produkcja wiązek elektrycznych: https://mm-systems.pl