Ostre papryczki chilli – dlaczego są pikantne?
Każdy, kto chociaż raz miał okazję spróbować ostrych papryczek chilli doskonale wie, jaki efekt wywołują. Pieczenie na języku, w jamie ustnej i przełyku jest bardzo dokuczliwe, a próby przepłukania ust wodą nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Co odpowiada za charakterystyczny piekący smak papryczek chilli i czy istnieje sposób, aby szybko pozbyć się go po zjedzeniu papryczki? Wszystkie te kwestie omówimy w poniższym poradniku.
Dlaczego papryki są ostre?
Za ekstremalnie ostry smak papryk, odpowiada substancja nazywana kapsaicyną. Wywołuje ona uczucie pieczenia i wręcz ostrego bólu, którego nie sposób uśmierzyć. Co ciekawe, uczucie to jest wywoływanie fałszywie, ponieważ kapsaicyna podrażnia receptory, które normalnie uruchamiane są na skutek poparzenia lub uszkodzenia tkanki. Z tego też wynikają omawiane odczucia.
Dlaczego przepłukanie ust wodą nie przynosi ulgi? To pytanie zadajemy sobie najczęściej już po fakcie, kiedy to okazuje się, że popicie ostrej potrawy szklanką wody tylko pogarsza sprawę. Wynika to z prostego faktu: kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie. Z tego powodu sięgając po szklankę wody jedynie rozprzestrzeniamy ją wewnątrz jamy ustnej i po przełyku, czyniąc i tak już skomplikowaną sytuację jeszcze trudniejszą do zniesienia.
Czy istnieje zatem sposób, aby szybko pozbyć się piekącego smaku papryki? Oczywiście, że tak, aczkolwiek nie daje on bardzo odczuwalnej ulgi. Mianowicie trzeba wykorzystać kolejny fakt, że kapsaicyna dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Idąc tym tropem, dobrym rozwiązaniem okazuje się sięgnięcie po szklankę zimnego i tłustego mleka. Więcej informacji na temat kapsaicyny i wielu innych substancji, znajduje się w serwisie Joblife.
Jakie zastosowanie ma kapsaicyna?
Pomimo swoich specyficznych właściwości, kapsaicynę wykorzystuje się w przemyśle. Do takich zastosowań należy chociażby produkcja gazu pieprzowego. Środek ten jest idealny do samoobrony, ponieważ spryskanie nim twarzy napastnika wywołuje u niego silne pieczenie i ból, szczególnie w okolicach oczu.