Pręty gwintowane klasa wytrzymałości – co warto wiedzieć?
Co warto wiedzieć o prętach gwintowanych?
Pręty gwintowane to jedne z najczęściej stosowanych wyrobów hutniczych. Znajdą zastosowanie głównie tam, gdzie istnieje potrzeba zwiększenia trwałości danego połączenia. Mają specyficzną konstrukcję i mogą być wytworzone z różnego rodzaju materiału. To co je wyróżnia to przede wszystkim dość duża długość, przy zdecydowanie mniejszej średnicy.
Pręty gwintowane są produktami o dość dużym zróżnicowaniu, dlatego też można je odpowiednio klasyfikować np. z uwagi na materiał z jakiego zostały zrobione w tym jego gatunek i klasę. Pręty znajda zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, z tym, że najczęściej stosuje się je w branży budowlanej.
Jednym z kluczowych elementów, który rzutuje na wybór prętów jest ich klasa wytrzymałości. Pręty na końcówkach są oznaczane kolorami, dzięki czemu łatwiej jest określić wytrzymałość i właściwości materiału, z którego są zrobione. Jeśli pręt nie jest w żaden sposób oznaczony, to jego stopień wytrzymałości wynosi 4.8. Kolor brązowy na pręcie oznacza stopień wytrzymałości 5.6. Kolory niebieski, żółty i biały, świadczą o wytrzymałości pręta odpowiednio na poziomie 5.8, 8.8 i 10.9. Pręty mogą być oznaczone również kolorem czarnym (wytrzymałość 12.9) , zielonym (stal A2) i czerwonym (stal A4).
Co więcej informacje o właściwościach prętów są podawane w kodzie produktu. Klasa wytrzymałości między 4.6 a 6.8 oznacza, ze pręt został wykonany ze stali o średniej lub niskiej zawartości węgla. Klasa 8.8 świadczy, że pręt jest wykonany ze stali średniowęglowej hartowanej i odpuszczanej, lub stali o niskiej zawartości węgla ale z dodatkiem np. chromu lub magnezu. Klasa pręta z oznaczeniem 12.9 świadczy o stali niskostopowej zawierającej co najmniej jeden dodatkowy składnik np. nikiel lub wanad.
Zastosowanie
Pręty gwintowane stosowane są w budowie balustrad i fasad. Nadają się doskonale do podwieszania różnego rodzaju części konstrukcji. Stosuje się je powszechnie przy tworzeniu różnego rodzaju instalacji od elektryki, po hydraulikę i wentylację.
Dzięki dużej ilości rodzajów prętów gwintowanych można wybrać taki typ, który nie tylko ułatwi pracę, ale przede wszystkim spełni swoje podstawowe zadanie, czyli wzmocni konstrukcję.