BiznesLifestyleNowe technologie

Promienniki podczerwieni – rozwiązanie do domu, biura czy restauracji

Promieniowanie podczerwone jest nam znane od setek lat. Jest to zjawisko naturalne, a największym źródłem promieniowania podczerwonego jest słońce. Technologia oparta na promieniowaniu podczerwonym jako pierwsza została zastosowana w wojsku. Służyła tam do celów nawigacyjnych. Z biegiem lat nastąpił ogromny rozwój, a promieniowanie znalazło wiele zastosowań w życiu codziennym. Głównie wykorzystywane jest jako forma alternatywnego ogrzewania. Za pomocą promienników podczerwieni jesteśmy w stanie ogrzać taras, garaż, łazienkę czy nawet wielką halę produkcyjną i kościół. Oprócz tego promieniowanie cieszy się sporym zainteresowaniem przy obróbce termicznej żywności. Prozdrowotne właściwości podczerwieni wykorzystywane są w medycynie, dzięki niemu proces leczenia kontuzji jest znacznie usprawniony. Dodatkowo promieniowanie poprawia krążenie krwi, więc jest bezpieczne dla starszych osób i dzieci.

 

Promiennik podczerwieni, jak działa i gdzie go montować?

Promienniki podczerwieni mają wiele zalet i znacząco przeważają nad tradycyjnymi metodami ogrzewania. Przewagę zyskują głównie dzięki sposobowi ogrzewania. Promienniki ciepła ogrzewają bezpośrednio nas i przedmioty w najbliższym otoczeniu, a tradycyjne źródła ciepła, takie jak piece czy pompy ciepła, ogrzewają powietrze. Tak bezpośrednie działanie promienników podczerwieni znacząco poprawia komfort cieplny, który zaczynamy odczuwać już od momentu włączenia urządzenia. Stosowanie promienników nie wymaga czekania, aż pomieszczenie się nagrzeje. Dzięki temu, że nie ogrzewamy powietrza, nie będziemy mieć w pomieszczeniu nieprzyjemnego uczucia gorąca.

Decydując się na promienniki ciepła, warto mieć na uwadze, że nie sprawdzą się one w formie ogrzewania w całym domu, za to będą rewelacyjnym dodatkiem do pomieszczeń, w których tradycyjne ogrzewanie nie da rady. Mowa tu na przykład o tarasach czy balkonach. Żadna inna metoda oprócz promienników podczerwieni nie zapewni nam ciepła na otwartej przestrzeni. Dzięki temu rozwiązaniu czas na dworze będzie można spędzać w komfortowych warunkach niezależnie od pogody. Z racji błyskawicznego działania, promienniki podczerwieni używane są dopiero w momencie przebywania w pomieszczeniu, nie ma potrzeby, aby działały cały czas. Z tego względu będą fantastycznym rozwiązaniem do garażu. Dzięki nim będziemy odczuwać przyjemne ciepło podczas majsterkowania nawet zimą. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o łazienkę – w końcu nikt nie lubi brać kąpieli w zimnym pomieszczeniu. Próbując szybko nagrzać pomieszczenie za pomocą tradycyjnego ogrzewania, uzyskamy całkowicie odwrotny efekt. Samo nagrzewanie będzie trwało bardzo długo, a dodatkowo w pomieszczeniu zrobi się nieprzyjemnie duszno. Z promiennikami podczerwieni nie ma mowy o takiej sytuacji.

Sposób na chłodne dni – ogrzewanie za pomocą podczerwieni

Promienniki podczerwieni świetnie sprawdzają się także w miejscach pracy, takich jak hale czy zakłady. Tam temperatura znacząco wpływa na wydajność pracowników, ich samopoczucie i efekty pracy. Promienniki nadają się do zamontowania zarówno do małego biura, jak i wielkiej hali. W przypadku hali produkcyjnej sporych rozmiarów, nie ma potrzeby ogrzewania jej całej. Wystarczą promienniki rozmieszczone na stanowiskach, przy których pracują ludzie.

Promienniki podczerwieni to znakomite rozwiązanie do kościołów. Włączane są jedynie podczas mszy, tak aby zapewnić ludziom komfort cieplny bez konieczności ogrzewania kościoła cały dzień. Ogrzewanie podczerwienią sprawdza się także w restauracjach. Restauracja to miejsce, do którego idziemy miło spędzić czas, spotkać się ze znajomymi i odpocząć po ciężkim dniu. Trudno zrelaksować się, spędzając czas i jedząc w chłodnym restauracyjnym ogródku. Z tego względu warto zainwestować nie tylko w rewelacyjną obsługę i pyszne jedzenie, ale także w promienniki podczerwieni. Z pewnością każdy gość restauracji doceni, że może w komfortowych warunkach zjeść posiłek nawet w chłodny dzień.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *