Lifestyle

Testy matematyczne online – sposób na szybkie poszerzanie wiedzy

W codziennym życiu znajomość matematyki okazuje się niezwykle cenna. Mówi się, że ta „królowa nauk”, to podstawa funkcjonowania ludzkości. Dzięki niej umiemy liczyć i rozumiemy zasady rządzące prawami fizyki. Są to niezwykle cenne umiejętności, które pozwalają nam codziennie funkcjonować. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak cenna jest to wiedza i jak bardzo zależy od niej nasza pozycja w społeczeństwie. W tym artykule staramy się odpowiedzieć na pytanie: Czy można w prosty sposób doskonalić i poszerzać wiedzę z matematyki?

Strach, przed matematyką nie musi paraliżować

Matematyka jawi się jako największy szkolny przestrach. To z jej powodu wielu uczniów chodzi na korepetycje, gdzie po godzinach doszkala wiedzę zdobytą w czasie lekcji. Rok w rok matematyka jest także najczęstszą przyczyną niezdania egzaminu maturalnego. Niedostateczna ocena z matematyki nierzadko uniemożliwia także przejście do następnej klasy, niezależnie od wieku ucznia. Problemy ze zrozumieniem matematyki niejednokrotnie spędzają sen z powiek, zarówno rodziców, jak i samego dziecka.

Nauka matematyki wdrażana jest od najmłodszych lat. Dodawanie, odejmowanie, zapamiętywanie tabliczki mnożenia – wszystko to ma przygotować grunt do coraz to trudniejszych i bardziej wymagających zadań. Częstym problemem w pogłębianiu wiedzy z matematyki jest zbyt szybkie zniechęcenie. Kiedy poprawny wynik zadania nie odpowiada liczbie uzyskanej przez nas, a my, po trzeciej próbie, nie mamy już ochoty na nowo wyliczać danych, to matematyka staje się nużąca i uciążliwa. W odpowiedniej nauce liczy się więc cierpliwość i właściwe podejście – choć może brzmieć to banalnie, nauka naprawdę powinna kojarzyć się z czymś przyjemnym.

Aby rozumieć działania matematyczne i zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu różnych działów, nie możemy jednak polegać tylko na wymagającym nauczycielu. W nauce matematyki systematyczność stawiana jest na pierwszym miejscu. Samodzielne ćwiczenia rozwijają pamięć, sprawiają, że trudne i długie wzory nie są już dla nas dłużej problemem. Satysfakcja z zadania rozwiązanego w pojedynkę jest również nieporównywalnie większa z tym rozwiązanym przez kolegę na szkolnej tablicy, co zachęca do dalszej pracy.

 

Testy z matematyki online, czyli sposób na piątkę

Współcześnie nauka matematyki nie musi wiązać się z gromadzeniem grubych podręczników oraz zbiorów zadań. Świetnym rozwiązaniem w przypadku indywidualnego zdobywania wiedzy okazuje się Internet. Filmiki wyjaśniające logarytmy, funkcję kwadratową i ciągi – wszystko to jest w zasięgu ręki. Nauka z pomocą internetu jest atrakcyjna, sprawia, że interesują się nią również najmłodsi. Aby zachęcić dziecko do stawiania samodzielnych kroków w dziedzinie matematyki, warto skorzystać z bogactwa zasobów globalnej sieci.

Testy matematyczne online to prosty sposób na przygotowanie się do kartkówki, sprawdzianu, odpowiedzi przy tablicy. Testy pozwalają na natychmiastowe sprawdzenie wiedzy – po wykonaniu odpowiednich obliczeń uzyskujemy wynik, który podsumowuje odpowiedzi poprawne i błędne. Internetowe testy oferują możliwość wykonania ćwiczeń z zakresu dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i działania na ułamkach, czyli wszystkiego, co stanowi elementarną wiedzę i podstawowe umiejętności w granicach królowej nauk.

Rozwiązywanie testów online wiąże się także z mniejszym stresem – dziecko nie musi obawiać się negatywnej oceny wpisanej do dziennika. Testy można wykonywać wielokrotnie – tak długo, aż uczeń poczuje się pewien własnych umiejętności. Nauka matematyki za pomocą Internetu jest także korzystna dla portfela rodzica – wykonywanie testów, w przeciwieństwie do prywatnych korepetycji,  nic nie kosztuje, a w efektywny sposób wpływa na utrwalenie wiedzy.

Internetowa nauka matematyki w łatwy sposób nadaje się także do nagrodzenia – poprawnie rozwiązany przez dziecko test, oprócz zadowolenia, może przynieść także obietnicę popołudniowego wyjścia na lody czy do kina. A jak powszechnie wiadomo, właściwa nagroda potrafi działać motywująco, zachęcać do wydajnej pracy.

 

Gdzie ćwiczyć?

W Internecie jest wiele witryn, które umożliwiają poszerzanie wiedzy z zakresu matematyki. Przykładową stroną może być: http://aztekium.pl/testy.  Można tutaj szybko opanować sztukę mnożenia, dzielenia, dodawania, odejmowania a także pokrewne tematy jak nauka na zegarze czy nauka zapisu liczb rzymskich. Program liczy błędy, zaznacza poprawne odpowiedzi, umożliwia zapis rankingu. Poza tym możemy skorzystać z konwertera jednostek dostępnego również na tej stronie.


Nauka a przyjemność zdobywania wiedzy

Dzięki testom online nauka matematyki nie musi wiązać się z uczuciem zniechęcenia. Internetowa rywalizacja w walce o jak najlepszy wynik doda matematycznym działaniom nieco ikry, sprawi, że zdobywanie wiedzy przybierze formę zabawy.

Choć słowo: matematyka niektórym może kojarzyć się ze żmudnymi obliczeniami, długimi wieczorami spędzanymi przy biurku, a nawet z bezsilnym płaczem, to nowoczesna nauka wcale nie musi wiązać się ze strachem. Wykorzystanie dziecięcego zainteresowania technologią do pogłębiania wiedzy z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty w postaci dobrych ocen, a przede wszystkim w podejściu do nauki, które będzie się odznaczać ciekawością i chęcią poznawania świata.

Testy z matematyki online umożliwiają więc pozytywne nastawienie, oddziałują na zaangażowanie względem szkolnego przedmiotu. Wykonywanie testów sprawia także, że na późniejszych etapach edukacji dziecko nie musi martwić się zaległościami z podstawowych umiejętności. Ugruntowana wiedza, możliwość natychmiastowego sprawdzenia własnego przygotowania, bezstresowa nauka – wszystko to przekłada się na matematyczne sukcesy.