Lifestyle

Woda z plastikowej butelki – czy jest zdrowa?

Szkodliwość butelek plastikowych to temat, który coraz częściej zajmuje naukowców. Wyniki badań wskazują, że z tworzywa sztucznego pod wpływem wysokiej temperatury mogą przedostawać się do wody takie substancje jak bisfenol A, który z kolei może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Czym zastąpić wodę z plastikowej butelki?

Plastikowe butelki na wodę wciąż są dość popularne. Choć w dobie wysokiej inflacji ich cena wzrasta są wygodne w użytkowaniu, ponieważ po ich opróżnieniu można je po prostu wyrzucić. Niestety, nie jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska ani zdrowia człowieka.

Przede wszystkim plastikowe butelki zalegają w morzach i oceanach i są zjadane przez ryby, które trafiają następnie na nasze talerze. Z uwagi na wciąż przyrastającą ilość odpadów z plastiku w wodach szacuje się, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb! Ponadto, w postaci drobinek mikroplastiku butelki jednorazowe zanieczyszczają także gleby i powietrze.

Co więcej, naukowcy coraz częściej udowadniają, że picie z butelki plastikowej jednorazowego użytku może szkodzić naszemu zdrowiu. W jaki sposób?

 

Woda z butelek plastikowych a zdrowie. Czy butelki PET są szkodliwe?

Według naukowców z Uniwersytetu na Florydzie, ciepło powoduje uwolnienie toksycznych chemikaliów z tworzywa sztucznego do wody. Picie wody butelkowanej może być więc szkodliwe zwłaszcza w momencie gdy butelkę z wodą zostawimy w samochodzie czy będziemy z niej korzystać np. na plaży.

Co więcej, wiele osób zastanawia się czy woda może się popsuć. Choć sama woda nie może się przeterminować to, gdy jest trzymana zbyt długo w plastikowym baniaku lub butelce, mogą zacząć namnażać się w niej bakterie. Pamiętajmy też o tym, że nie należy korzystać z butelek jednorazowego użytku wiele razy. Wskutek uszkodzenia butelki plastikowej podczas jej mycia czy zgniatania mogą przedostać się do wody szkodliwe substancje z tworzywa sztucznego.

Co zrobić jeśli nie mamy pewności czy woda w plastikowej butelce jest zdrowa, czy nie jest zanieczyszczona mikroplastikiem i nie zawiera śladów chloru czy ołowiu? Warto poszukać alternatywy. Okazuje się, że nie jest ona trudnodostępna!

 

Woda mineralna w bezpiecznej butelce

Dużo bardziej przyjazne środowisku i, co bardzo prawdopodobne, także naszemu zdrowiu jest zrezygnowanie z plastikowych opakowań jednorazowego użytku i skorzystanie z alternatywy jaką jest filtrowanie wody.

Na rynku dostępne są nie tylko dzbanki filtrujące oraz filtry przepływowe. Z powodzeniem kupimy także… butelki filtrujące. Możemy je zabrać ze sobą w dowolne miejsce i napełnić – choćby w pracy czy szkole. Z uwagi na to, że są przeznaczone do wielokrotnego użytku – są bezpieczne dla zdrowia. Te od sprawdzonych producentów nie zawierają ponadto bisfenolu A. Szukasz alternatywy dla wody butelkowanej? Wejdź na https://dafi.pl/blog/ i dowiedz się więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *