Jak obrabiać śruby, wkręty i elementy cienkościenne?
Wybór odpowiedniego typu śrutu i jego granulacji ma bardzo duże znaczenie. Zwłaszcza jeżeli pracujemy nad elementami niewielkich rozmiarów, skrętnych bądź bardzo cienkich. Jaki materiał ścierny będzie najlepiej sprawdzał się w przypadku śrub i elementów cienkościennych? Do takich zadań używany jest śrut o drobnej granulacji. Dzięki niemu możliwe jest dotarcie do każdego miejsca bez uszkadzania przedmiotu.
Drobny śrut kulisty – do czego?
Niska granulacja ścierniwa znajdzie swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wysoka chropowatość nie jest pożądana. Śrutowanie drobną frakcją zapewnia odpowiedni profil powierzchni, którego nie da się osiągnąć za pomocą obróbki chemicznej. Wszelkie małe elementy, takie jak wkręty czy śruby, wymagają śrutu kulistego o drobnej granulacji (np.SV70 lub SV110). Ścierniwo przygotowuje powierzchnie do nałożenia powłoki ochronnej tak, aby gwint nie został uszkodzony. Ważne aby ścierniwo nie przedostawało się do skrętnych części, gdyż większe ziarna mogą później uniemożliwić prawidłowe korzystanie z elementów. Drobna granulacja znajduje swoje zastosowanie w takich działaniach.
Jak używać drobnych frakcji śrutu łamanego?
Elementy cienkościenne nie wymagają wysokiej chropowatości. Często wystarczy z nich usunąć farbę, nie naruszając przy tym ich struktury. Do tego zadania najlepszy będzie drobny śrut ostrokrawędziowy, który pozwala małymi ziarnami na przygotowanie detali. Nawet tak małe ziarna jak 0,15 – 0,3 mm, pozwalają na szybką obróbkę i uzyskanie pożądanej chropowatości między Ra 5 µm a Rz 31 µm.
Drobne frakcje śrutu – śrutownica czy komora?
Drobna frakcja śrutu charakteryzuje się wysoką żywotnością przy niskiej energii kinetycznej. Właściwości tego ścierniwa uniemożliwiają wygięcie i falowanie detali. Taki śrut idealnie sprawdzi się w śrutownicach wirnikowych, zwłaszcza bębnowych. Ich wydajność jest wtedy najwyższa i pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów. Na falownikach śrutownicy wirnikowej warto ustawić wyrzut śrutu z takim obciążeniem, żeby nie zniszczył on detali.
Istotne jest także, aby zadbać o odpowiednią separację w oczyszczarce, w której używa się bardzo drobnego śrutu kulistego. Do tego potrzebny jest cyklon, który sprawia, że filtrowentylator nie wyciągnie małych ziaren do filtra. Jeśli chodzi o śrut łamany, najmniejszych frakcji używa się w komorach pneumatycznych lub kabinach ręcznych.